Bilmediğim bir yer

30.11.11


Bazen hiç bilmediğim bir yeri çok ama çok özlüyorum.

Yaşam formülleri


Bize sunulan yaşam formüllerini boşverip, kendi formüllerini yaratan insanları seviyorum. Hafızanın Silinmesi


Hafızamdaki silinip giden izler böyle bir şey.

Dilsiz Çatallar

Geçen gün her gün gördüğüm ve iletişim kurduğum birinin sağır ve dilsiz olduğunu farkettim. Halbuki o zamana kadar hep onunla konuşmuş ve bunu hiç farketmemiştim. Sonra yaşama nasıl kendini bu kadar entegre ettiğine, kendini nasıl bu kadar görünmez kıldığına şaşırdım.  Bu çatal, bıçak ve kaşıkları gördüğümde bu geldi aklıma. 

Heykel

29.11.11


Derek Weisberg


Bunu gördüğüm an gözümden yaş aktı. 

Sarılmak II

Sarılmak garip bir şey, sarınılmak daha da garip. Vücudü rahatlatan, sanki korunulmuş hissiyle donatan bir şey. Kaçıp gittiğin ve kimsenin seni bulamayacağı bir yere aniden varmak ve  orda saklanmak gibi.  
Ben sevgilim olmadığında en çok onun boşluklarımı dolduran bedenini özlüyorum. Yastıklara onun şeklini verip sarılıyorum. (İtiraf ediyorum bazen yastıklar daha konforlu olduğu için gece yastıkları tercih ediyorum.Ama hep ona geri dönüyorum. )
Bu yukarıdaki tasarımları çok zaman önceden bilgisayarıma kaydetmiştim. Ve dün tekrar buldum. Bunu tasarlayan önemli bir ihtiyacı gidermiş, onu söylemek istedim. 

Büyümek


Büyümek denizaltı ve şatolardan 3artı1'e hızlı bir geçiş yapmaktır.

adaptasyon

Adaptasyon

This is my dream

27.11.11http://vimeo.com/thisismydream/thisismydreamOnce

26.11.11Robinson Crusoe kitabevinin bir kaç kitap kalmış rafının en başında bu kitap duruyordu. İçine bile heyecandan bakamayıp aldım. Çünkü üzerinde Wim Wenders yazıyordu. Daha bir kaç hafta önce Yohji Yamamotoya yazdığı o çok derin mektubu, yohji yamamotonun kitabının ilk sayfasında okumuş ve duygulanmıştım. 

'Once' diye başlayan yazılara fotoğrafların eşilk ettiği muhteşem bir kitap yapmış. 

Çocukken kendime arkadaşlar seçerdim ama seçtiğim insanların bundan haberi olmazdı. 
Wim Wenders' te öyle, henüz benim arkadaşım olduğundan habersiz. 

Polaroid
Lajos Gambos


Sarılmak

24.11.11

Sarılma duygusu

Dil


http://www.stevenseinberg.com/paper-archive.html#grid

Bu adam kendine değişik bir dil yaratmış. Çok sevdim.

Ters Düz harita

23.11.11


Bize sunulan harita bile bakışımızı ne kadar değiştiriyor. Bu haritaya bakınca -ki bu da doğru bir harita- dünyanın merkezi Avustralya. Dün Avustralya'dan olduklarını öğrendiğim turistler geldikleri ülkeyi söylediği an beynimin sağ alt köşesine ilişiverdiler. Ve ben onlara dünyanın en ücra köşesinden geldiklerini söyledim. Halbuki dünyanın merkezinde onlar var bu haritaya göre ve ben sağ alt köşedeyim. 

Suyun içinden geçen köprü


Muhteşem bir köprü. Suyun içinden geçiyor. 
İnsanlara bambaşka bir tecrübe yarattığına eminim.  

Olağan dışı

Olağan şeylerin olağandışı şekillerde karşına çıkması.

Vİntage fotolar


http://www.thesartorialist.com/category/vintage-photos/

Şu aralar vintage fotoğraflara bakmayı seviyorum. İnsanlar eskiden ne kadar değişik görünüyorlarmış..

BAYILDIM!!

22.11.11 Escape into the Upper Air by El Ultimo Grito
BAYILDIIM.. Bu çalışmaya bayıldım. 

x


http://www.moritzresl.net/average-font/

Hediyeni söyle, değerini söyleyeyim

21.11.11


Bir hediye veren kişi ile ilgili çok fazla şey söyler. Bazen bir hediye sadece bir hediyedir. Almak için alınmış, vermek için verilmiştir sonra da evin bir köşesine atılmıştır. Böyle zamanlarda hiç hediye vermemek bile daha iyidir. Çünkü kötü bir hediye şu demektir : 'aslında seni hediye alcak kadar önemsemiyorum ama diğer yandan da hediye almak zorundaydım ve bunu aldım.' 
Bu öyle bir hediye olur ki, alma anında bile hediye alacağı kişiyi aklından bile geçirmediği neredeyse paketten okunur, 'hatta belki de başka birine aldığı hediyeyi fikir değiştirip sana vermiştir' Çünkü bu asla kullanmayacağın herhangi bir objedir, asla okumayacağın bir yazardır, asla sevmediğin bir renktir. Ve evet belki hediye alan kişi bunları bilmek zorunda değildir, bilemeyebilir ama yinede sana bir jest yapmayı istemiş olabilir o zamanda şu soru gelir aklıma:
-peki sevmediklerimi bilmiyor ama sevdiklerimi de mi bilmiyor

Cevabı veriyorum -hayır biliyordur, ama bunun üzerine eminim ki hiç düşünmemiştir çünkü tek derdi hediye vermektir.- Hediye vererek kim bilir ne sebeple kendini hediye verme zorunluluğu hissettiği şeyi ortadan kaldıracaktır. Durum böyleyken bence hediye alan kişi ilişkisini tekrar gözden geçirmelidir. 

polaroid♡

20.11.11


Tanımlayamadığım şeyin tanımı

19.11.11

Nakazora: The space between sky and earth, the place where birds, etc. fly. Empty air. Mid-air. An internal hollow. Vague. Hollow. Around the center of the sky. Or, emptiness. A state when the feet do not touch the ground. Inattentiveness. The inability to decide between two things. Midway. The center of the sky (the zenith).

Bir kentin kendinin olması


Düşün, eğer ki kentinde kendine ait bir ağacın varsa; herhangi bir yerinde, bir ormanda parkta, yol kenarında o zaman o kent senindir.

Ormandaki ev

18.11.11


Çocukluğumun evi, varlığını kimseye inandıramadığım büyük bir ormanın ortasında, uzun uzun ağaçların arasındaydı.

siyah, gri, beyaz


En sevdiğim 3 renk.

Karar vermekBazen yaratmak karar vermekten ibaret.
Ve bazen bir şeye karar vermek için o şeye uzun uzuun bakıp, düşünmem ama çok düşünmem gerekiyor.

Fotoğraf Notebooks On Clothes and Cities belgeselinden bir görüntü. 

Yaratıcı Kalmanın 33 YoluInternette dolanırken bu yukarıda görmüş olduğunuz 'Yaratıcı Kalmanın 33 Yoluna' na rastladım. 
Aslında bu gibi listelerin söyledikleri 'sabah kalkınca dişini fırçala' gibidir. Ama söylenen şey diş fırçalamak kadar kolayca yapılabilecek, ya da okuduğun an hayatına adapte edebileceğin bir iş değildir. 
Neyse yine de zevkli böyle listeler okumak. Okuyunca yaratıcı kalmak için zaten her türlü şeyi yapıyormuşum, onu anladım. Mesela 1. madde-Listeler yapın. Bazen hayatımın liste yapmakla geçtiğini düşünüyorum.  2-Yanımdan defterimi hiç bir zaman ayırmıyorum. Defterlerimi ya da. 3-4 tamam. 5-otherworldly kelimesini yeni öğrendim ve çok sevdim. 
  1. Of, concerned with, or preoccupied with a different world than that of the tangible here and now, such as a heavenlyspiritual, or imaginary world.  [quotations ▼]
  2. Not belonging to the real world; unnaturalodd and unfamiliar [quotations ▼

Bu madde de zaten hayatıma entegre olmuş. Duşta şarkı söylüyorum, bol bol kahve içiyorum, yeni müzikler keşfetmeye bayılıyorum, açık olduğumu düşünüyorum, kendime hata yapma izni veriyorum, bu iznide çok kullanıyorum, yeni yerlere gitme hayatımın amacı adeta, yabancı film izlemeye bayılıyorum, dinlenmeyi ve hiç bir şey yapmamayı seviyorum, ister istemez risk almak zorunda kalıyorum, kuralları ister istemez yıkmak zorunda kalıyorum, aklıma gelen her şeyi yazıyorum mutlaka. 27. madde çok ilginç çünkü kendimi bildim bileli sözlük okumayı çok seviyorum. Ve son maddeyi ayrı bir sevdim. -Bir şeyi bitirmek, sonuna kadar götürmeye çalışmak gerçekten çok önemli, ama bir şey tam anlamıyla ne zaman bitmiş olur onu bilemiyorum. 

Tree of Life

13.11.11Kitap Okuyan Tablolar
http://baksuokuyana.blogspot.com

Bu blogun ismini kaydetmiş bir türlü okuyamamıştım. Kendi dilimizde böyle değişik bloglar bulamadığımdan paylaşmak istedim. 

İşte rahibenin arkasındaki at heykelinin kuyruğu

12.11.11İzninizle Sevgilinin çok sevdiğim bir çalışmasını koymak istedim. 
İkinci fotoğraftaki Rahibenin arkasındaki at heykelinin kuyruğu başlıklı yazımda bahsi geçen çalışma. 

denizkıyıdüş
Bir kentin denizi varsa, kıyıları vardır, kıyıları varsa düşleri.


                                                                                                                                                   

İkinci Bienal Yazısı

10.11.11Bienal ile ilgili reklamlar gördük, hatta o renkli görseller bizi tamamen çevreledi, gazetelerde çıkan bienal ile ilgili yüzeysel yazıları okuduk, sanki dersini çalışmışta bize konusunu eksizsiz aktarmaya çalışan köşe yazarlarını okuduk, kuratörlerini okuduk, bienalin içeriğini okuduk, lale kartı, ıvız kartı zıvır açılışını öğrendik vs vs. Bienal ile donatıldık. Peki bienal diye önümüze konulan eserler nedir? Ne değildir. İşte tam olarak merak ettiğim konu bu. Ve üzerine konuşmak istediğim. 

Eski fotolar

9.11.11


Buyrunuz burda harika vintage fotoğraflar var.  

Vakit bulup scan edebilirsem ben de kendi topladığım fotoğrafları yükleyeceğim. Pek yakında.. 

EN ÇOK OKUNANLAR

RASTGELE YAZILAR

 

yıldız bilimcisiyim ben © All rights reserved · Theme by Blog Milk · Blogger