Herşeyden biraz

28.6.09

Televizyonda okulunu yeni bitirmiş bir tasarımcı okulunu çok sevdiğini, okulda çok iyi bir eğitim aldığını söyledi. Sonra da -Herşeyden biraz öğrendik- diye büyük bir memnuniyetle ekledi. E zaten sorun bu değil mi bizim eğitimimizde herşeyden biraz öğrenip, hiç birşey hakkında tam bir fikir sahibi olamamak.

Çocuk olmak ve tasarlamak

22.6.09

Evimdeyim. Ankara daki evimde, ailemle beraber. Ecem ve Begüm -6 ve 3 yaşındaki yeğenlerim- ben gelir gelmez beni sarıp sarmaladılar, sonra da bir daha bırakmadılar. İlk plan yapıldı. Ecem -gizlice tavşan alalım, dedi. Onların evinde hayvan yasak, hatta hiç sevmemişler bile kısacık hayatlarında. Bunu duyunca şaşırdım ve onlara hiç dokunmadınız mı yani bir hayvana dedim. Begüm -hayıy dedi. Ecem -Ben dokundum, hayal ettim ve dokundum dedi. Ne güzel bir cevaptı.
O gün pet shop a gidip gizlice tavşan sevdik. Bütün gün oyunlar oynadık, akşam yorgunluktan yatakta bayılıp kaldık. Ama hala bitmemişti gün. Çünkü begüm bir anda yataktan fırlayıp -Aaa aklıma çok güzel bir fikiy geldi, dedi. Sonra da bana dönüp -Bak şimdi sen fare olucaksın, ben tavşan olucam, -eceme dönerek- sen de köpek olucaksın dedi. Aklına gelen müthiş fikir benim fare olmamdı. Ben fare olmam dedim. Ecem bende kedi olmak istiyorum dedi. Biz bir süre tartıştıktan sonra ben köpek, ecem kedi, kendisi de tavşan oldu.
Ecem benim sevgilim olup olmadığını sordu. Ona olduğunu söyleyip, sevgiliden bahsettim. Biraz kıskandı sonrasında kulağıma -Benim tek aşkım var, o da sensin- dedi.
Düşünüyorumda bu küçük insanlar benim hayatımı değiştirdi. Ecem le çok vakit geçirdim. Çok oyunlar oynadım, çok konuştum. Onu hayatında ilk kez ben sinemaya götürdüm, sinema salonuna giripte yaşadığı şaşkınlıkta yanında ben vardım. Ona küçük prensi okudum. Beraber çok hayal kurduk. Ama itiraf etmeliyim ki kurduğumuz hayaller onun için hep daha gerçekti. Masanın altına giripte burası evimiz olsun dediğimizde orası onun için hep daha fazla evdi. Kapısı, pencereleri, bahçesi olan bir ev. Ben ise ne yazık ki masa ayaklarını, yerdeki halıyı görmeye devam ettim. Dolayısıyla ona hayranım. Onu çok seviyorum. Bir de onun beni sevmesini seviyorum. Hiç bir şeysiz, karşılıksız, katıksız, olduğu gibi, dolu dolu içime akan bir sevgi.
-Dünyayı gördüğü haliyle tekrar dünyaya bakmak- çok güzel. Bildiğin, öğrendiğin herşeyden kurtulmak. Tam bir özgürlük hali. Müthiş bir boşluk, dolmayı bekleyen, doldukça haz aldığın.
Kurallardan, geleneklerden, göreneklerden, ayıplardan, zorunluluklardan uzak, yaratmaya ise yakın.

merdiven

21.6.09

www.stairporn.org

.

10.6.09

Sabahın çok erken saatlerinde güne uyanmak, yeni alınan boş bir defterin sayfalarına benziyor.

.

1.6.09

Şehirden bir günlüğüne uzaklaştım ve
Bütün yaşantıma uzaktan baktım

EN ÇOK OKUNANLAR

RASTGELE YAZILAR

 

yıldız bilimcisiyim ben © All rights reserved · Theme by Blog Milk · Blogger